Eğitim Projeleri  ) 

Sanal Müze Ofisi  


Konferanslar  

Seminerler / Paneller  

Resim Yapmayı Öğreniyorum  

Resim Yaptırmayı Öğreniyorum  

 • Projeye Katılan Eğitmenlerin Raporları - Nilay Yılmaz • Fuar Üzerine

  15. Sanat Fuarı Beylikdüzü Tüyap'ta 8 Ekim - 16 Ekim 2005 tarihleri arasında gerçekleşti. Diğer yıllara nazaran dikkat çekici bir değişiklik söz konusu değildi. Yine kitap fuarı ziyaretçisi sanat fuarına oranla daha fazla olsa da sanat fuarı da oldukça keyifliydi. Özellikle "Koleksiyoner Kurum Onur Ödülü" alan Anadolu Üniversitesi çalışmaları çok başarılıydı. Büyük bir alana sahip olan Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin heykel çalışmaları ayrıca çok başarılıydı. Beğeni ile izlediğim diğer sanat galerileri ise Evin Sanat Galerisi, Karşı Sanat, Pi Artswork, Tevfik İhtiyar Sanat Galerisiydi. Sıraladığım bu galerilerin bünyesinde yer alan beğendiğim sanatçılar ise Hakan Gürsoytrak, Ahmet Umur Deniz, Mustafa Özel, Karolin Fişekçi, Ayten Turanlı ve Haluk Özden'di.

  Sanat fuarına gelen insanların bazıları ise yalnızca Eczacıbaşı Sanal Müzenin gerçekleştirdiği eğitim çalışması için geliyordu. Bu da sevindirici bir gelişmeydi. Yapılan bu eğitim çalışması bir katılımcı grubu ve ilgi alanı yaratmıştı. Önceki yıllarda yapılan etkinliğe katılan çocuklar bir sonraki yılı iple çekermişcesine yine oradaydılar. Büyük bir keyifle resimlerini yapıp sergilendiğini görmek keyiflerini ikiye katlıyordu. Böylece fuarın en renkli standı yapılan eğitim çalışması, çocuk resimleri, çocuk imgeleri bölümü, Osman Hamdi Bey, portre ve otoportreleriyle Eczacıbaşı Sanal Müzesi idi.

  Eğitim Çalışması Üzerine

  Bu yılki portre ve otoportre temasının çocukların ilgisini çektiğini düşünüyorum. Özellikle otoportreler bölümünde en çok ilgiyi gören Ergin İnan ve Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun resimleriydi. Diğerlerinden farklı oluşu çocukların hemen dikkatini çekti ve bu resimler üzerine daha fazla yorum yapabildiler. Diğerlerinden farklı oluşu Ergin İnan otoportresinin bir avuç içerisine yapılmış olması, yüzünde 3 göz bulunuyor oluşu ve kafasının üzerinde, etrafında böceklerin oluşuydu. Böylece kendi otoportrelerini yaparken böyle bir yöntem de kullanabileceklerini gerçekte olmayanı ya da kendimizi göstermek istediğimiz gibi yansıtabileceğimizi konuştuk çocuklarla. Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun otoportresi ise diğerlerinde olduğu gibi net değil yakın plan ve siyah ağırlıklı bir resimdi. Bunun üzerine de çocuklar resimdeki adamın çirkin olabileceğini, bişeylerden saklanıyor olabileceğini, mutsuz ve karamsar olabileceğini söylediler. Bu resmin canlı renklerle, pembe ya da fosforlu renklerle yapılsaydı yine mutsuzluğu, karamsarlığı çağrıştırabilir miydi acaba sorusuna ise verilen yanıt "hayır" idi. Böylece renklerin de bir dili olduğunu öğrendiler.

  Osman Hamdi Bey portrelerin de ise hepsinin beğenisi farklıydı. Ama genelde erkekler erkek portrelerini kızlar ise kız portrelerini beğeniyorlardı. Bu bölümde ise beğendikleri resmin önüne geçerek gördüğü duruşu taklit etmelerini istedim ve bazıları resimdeki çocuğa benziyor, böylece özdeşlik kuruyordu. Bu çalışma hoşlarına gitmişti. Orjinal tablolar da ise genelde beğeni İrfan Önürmen ve Özdemir Altan'ın resimlerineydi. Resimler arasında benzerlik kurmalarını istediğimde genelde aldığım yanıt, Aydın Ayan ve Mahmut Celayir'in resimlerinin birbirine benzediği yönündeydi. İkisi de köy hayatını anlatıyordu çocuklara göre. İrfan Önürmen ve Özdemir Altan'ın resmi de birbirine benziyordu ve şehir hayatından bahsediyordu. İrfan Önürmen resmi önünde de özel ilgisi olan ya da tam tersi ilgisi çok dağınık gruplara doğaçlama tiyatro oynattım. İlgisi dağınık grup bir oyun oynandığını görüp aynı anda dört bir koldan oyuna dahil olmaya çalıştılar. Bu çok keyifli bir çalışmaydı. İlginç diyaloglar çıkıyordu çocuklardan. Resimin merkezinde duran küçük kız oluyordu birisi diğeri de atölyenin sahibi ve atölye sahibi hesap soruyordu neden odayı dağıttın diye.

  Çocukların gördükleri görüntünün de içinde geçeceği oyunlar,hikayeler ve doğaçlama tiyatro yapmalarını sağlayacak çalışmaların daha sonraki sergilerde de yer alması gerektiğini düşünüyorum.  Yenilikler & Öneriler Benim Koleksiyonum Ödüllü Bulmaca Beş Bölgeli Büyütme Uluslararası Sanat-Linkleri Sanatçı Atölyeleri Üyelik

  Anasayfa | Koleksiyonlar | Sergiler | Araştırarak Öğrenmek | Etkinlikler | Araştırma Kaynakları | Sanatçı Sayfaları
  Paneller | Bilgi & Haber | Site Haritası