Eğitim Projeleri  ) 

Sanal Müze Ofisi  


Konferanslar  

Seminerler / Paneller  

Resim Yapmayı Öğreniyorum  

Resim Yaptırmayı Öğreniyorum  

 • Projeye Katılan Öğrencilerin Değerlendirmeleri


 • Eczacıbaşı Sanal Müzesi'nin "60 Yıl 60 Sanatçı" Sergisi Üzerine İletmek İstediklerim
  Nilay Yılmaz - Y. T. Ü. Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Yönetimi Programı 2. Sınıf Öğrencisi


  Sergi girişindeki standda görev aldığımdan dolayı, izleyiciler Eczacıbaşı Topluluğu'nun bir üyesi gibi görerek beni, tebrik dileklerini ve şikayetlerini dile getirdiler. Şikayet konusu ise, Eczacıbaşı gibi büyük bir firmanın neden gerçek değil sanal bir müze kurduğuydu. Diğer büyük firmaların kendi müzelerini kurmaları yanında "sanal" bir müze yakışmıyormuş Eczacıbaşı'na. İletmek istediğim ilginç bir soru ise "Nerede bu sanal müze ?" sorusuydu. Belki de sanal müze, "60 Yıl 60 Sanatçı" sergisi ile sanal ortamdan çıkıp gerçek bir ortamda izleyici ile buluşarak işte bu sorunun cevabı olmuştur.

  Öneriler

  Fuar öncesinde, katılımcı sanatçılar, sergilenecek işler ve sanal müze hakkında bilgilendirilmiş olmak hem fikir sahibi olmak açısından hem de gelebilecek olası sorulara karşı donanımlı olmayı sağlardı.

  Sanal müzeye, "sitede sergi açmak isteyenlere" tarzında bir linkin dahil edilmesi bir çok kişinin (sergi boyunca sıkça sorulan) merak ettiği bu konuyu site sayfasından kolayca bulmalarına olanak verecektir.

  İzleyici görüşlerinin analizini yapabilmek için düzenlenen anket formundaki sorular yüzeysel ve genel kalıyordu bence. Sergiye, sergilenen işlere ya da en beğendikleri yapıta dair hazırlanmış sorular, serginin izleyici üzerindeki sonuçlarını ölçmede daha yönlendirici olabilirdi.

  Uygulanan Eğitim Projesine Yönelik İrdelemeler ve Öneriler

  Gerçekleştirilen "Eğitim Projesi" fuara alternatif bir sergi anlayışı sunmasının yanında geleceğe küçük yaştan bilinçli sanat izleyicileri yetiştirmek ve çocukların başka sanat ortamlarına da zevk ve istekle teşvikini sağlayacak, ülkemiz için gerekli proje girişimiydi. Bir çok okulun ve bireysel katılımcının ilgi gösterdiği projede, belli yaş gruplarına göre hazırlanmış broşürlerle temel sanat kavramları anlatıldı. Fakat bu etkinlik barkovizyon ya da dia gösterimi ile desteklenseydi hem daha dikkat çekici olur hem de görselliği ve işitselliği bir arada bulundurmasıyla daha eğitsel ve bellekte kalıcı olabilirdi. Broşürlerin hazırlanmasında tercih edilen soru-cevap yönteminden çocuklara eğitim sistemimizin dayattığı sınav psikolojisini hatırlatmasından ötürü vazgeçilip, sadece çocukların görsel belleklerini oluşturmaya yönelik bir broşür hazırlanabilir bundan sonraki projeler için.

  Ayrıca gözlemlediğim bir nokta ise, çocukların broşürdeki soruları cevaplamasının ve yaptıkları resimlerin karşılığında ne elde edeceklerini merak etmeleriydi. Ödüller her zaman teşvik edici olduğundan, özellikle insanın kendini keşfe, eğilimlerini saptamaya başladığı çocukluk döneminde, yaptıkları işin başarıyla sonuçlandığını görmek çocukların özgüvenini oluşturmada belki de ileride yapacakları başarılı işlere attıkları ilk adım olmada faydalı olabilir. Bu bağlamda değerlendirilen resimlerden gün içinde yapılmış en güzel resimler seçilip, bunun için ayrılmış standda fuar süresince sergilenebilirdi.

  "Eğitim Projesi"ne katılan çocukların ebeveynlerinin de ilgi göstermesi, belki de çok basit gibi görünen fakat orada kavradıkları kavramları gizliden ama can kulağıyla dinlemeleri de böylesi projelere ne kadar ihtiyaç duyulduğunun ve hedeflenenin ne kadar yerinde olduğuna bir kanıttır.

  Gerek eğitim projesiyle, gerekse farklı anlatım, teknik ve malzemeleri bir arada sunan, "çağdaş sanat" anlayışını benimseyen "60 Yıl 60 Sanatçı" sergisinde çalışmak iyi bir deneyim, izleyici - yapıt karşılaşmasına dair iyi bir gözlem fırsatıydı.  Yenilikler & Öneriler Benim Koleksiyonum Ödüllü Bulmaca Beş Bölgeli Büyütme Uluslararası Sanat-Linkleri Sanatçı Atölyeleri Üyelik

  Anasayfa | Koleksiyonlar | Sergiler | Araştırarak Öğrenmek | Etkinlikler | Araştırma Kaynakları | Sanatçı Sayfaları
  Paneller | Bilgi & Haber | Site Haritası