Eğitim Projeleri  ) 

Sanal Müze Ofisi  


Konferanslar  

Seminerler / Paneller  

Resim Yapmayı Öğreniyorum  

Resim Yaptırmayı Öğreniyorum  

 • Projeye Katılan Öğrencilerin Değerlendirmeleri


 • 13. İstanbul Sanat Fuarı ve Eczacıbaşı Sanal Müzesi Katılımı
  Hande Özdilim - Y.T.Ü. Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Yönetimi

  Eğitim Programına Öneriler:

  1. "6 - 14" yaş arası "6 - 9" ve "10 - 14" yaşları arası olmak üzere iki gruba ayrılmalı. Çünkü iki yaş grubunun görsel malzemelerdeki verileri algılama sayısı ve süresi, özel durumlar dışında, çok farklıydı. Özellikle, Aliye Berger' in "Boğaz" ve "Vinç" konulu resimlerinde "9" yaş altı çocuklar iki üç objeyi algılarken, "9" yaşın üstündeki çocuklar resmin tümünü algıladılar ve resim üzerine yorumlar yaptılar.

  2. Eğitime yönelik hazırlanan sorular "9" yaş üstü çocuklar için, kompozisyona ilişkin kavramları da içermeli.

  3. Eğitim projesine katılacak okullarla daha önceden irtibat kurulması ve öğretmenlere uygulanacak eğitimle ilgili bilgi verilmesi halinde daha çok verim alınabilir.

  4. Eğitime alınacak öğrenciler en fazla on kişilik gruplar halinde olmalı.

  5. Görsel Eğitim Projesi'ne katılan okullara geri dönülmeli. Ayrıca eğitim sonrası yapılan çalışmaya yönelik kısa anketler uygulanabilir. Bu anketler sonraki çalışmalarda materyallerin ve soruların hazırlanmasında yardımcı olabilir.

  6. Okullardaki Görsel Eğitim Projesi için materyaller hazırlanabilir. Hazırlanan malzemeler projeyi daha eğlenceli kılabilir ve çocukların motivasyonunu arttırabilir.

  7. Sanat fuarındaki Aliye Berger Gravürleri için hazırlanan malzemeler daha eğlenceli hale getirilmeli ve hazırlanan sorulara bağımlı kalınmamalı. Ayrıca gravür yapımına ilişkin malzeme hazırlanarak kısa bilgi verilmeli.


  Görsel Eğitim Projesi Değerlendirmesi:

  Sanat Fuarında Eczacıbaşı Sanal Müzesi kapsamındaki Eğitim Projesi, sanat yapıtıyla belki de ilk kez karşılaşan çocuklarla, serginin nasıl gezileceğine, sanat yapıtına nasıl bakılması gerektiğine ilişkin olumlu bir çalışmaydı. Gerçekleştirilen proje, öğrencilerin ilerideki sanat ve kültür etkinliklerine katılımının daha bilinçli olmasını sağlayacaktır. Fuardaki eğitim projesinden sonra da katılımcı gruplarla bağlantının devam ettirilmesi gelişimin izlenmesi açısından önemli..

  Sergi turu sonrasında, yapılan resim çalışmaları da verilen kompozisyon bilgilerinin çocuklar tarafından algılanıp algılanmadığını gözlemlemek açısından güzel bir uygulamaydı. Fakat bu uygulamada özellikle "10" yaş altı katılımcıların yaptığı resimler daha özgündü. "10" yaşın hatta "9" yaşın üstündeki katılımcıların yapmış olduğu resimler ise genellikle sergideki yapıtlardan etkilenerek yapılan resimlerdi veya çizgi film kahramanlarının resimleriydi.

  Eğitim turlarında 70 kuşağından seçilen beş sanatçının yapıtına ilişkin, katılımcılardan ilginç yorumlar geldi. Özellikle Mehmet Güleryüz'ün resmi ile yan yana duran Utku Varlık'ın resmi arasında bir çocuğun kurduğu bağlantı çok ilginçti. M. Güleryüz'ün resmindeki motorsikletli adamın Utku varlığın resmindeki kadını öldürmesi gibi... Bir başka çocuğun resimdeki kadının rüya gördüğü yorumunu getirmesi gibi.

  Neşe Erdok'un resimlerinde genellikle yorumlar aynıydı. Renkleri kullanma tekniğinden ve figürlerdeki benzerliklerden iki resmin ("Ayakkabı Boyacısı" ve "... İşçisi") aynı sanatçıya ait olduğu sonucuna vardılar.

  Eczacıbaşı Sanal Müzesinin gerçekleştirdiği "Görsel Eğitim Projesi" aslında tüm müzelerde, bienallerde ve galerilerde uygulanması gereken önemli bir çalışmaydı. Sanal Müzenin gerçekleştirdiği bu çalışmanın ileride olumlu sonuçlar doğuracağı kanısındayım. Klasik bir sergi gezme eyleminin çocuklar için eğlenceli, eğitici hale getirilmesi katılımcı çocukların sanatsal faaliyetlere olan ilgisini arttıracağını düşünüyorum. Özellikle eğitim sonrası yaptıkları resimlerin sergilenmesi, bir anlamda sanatsal bir eyleme dahil edilmeleri, eğitim sonrasında resim sanatına bakışlarında olumlu sonuçlar doğuracaktır. Projeye katılan gruplarla iletişimin sürekliliğinin sağlanması bu bağlamda çok önemli. Aynı zamanda diğer uygulamalarda bize yol göstermesi açısından da gerekli olduğu kanısındayım.  Yenilikler & Öneriler Benim Koleksiyonum Ödüllü Bulmaca Beş Bölgeli Büyütme Uluslararası Sanat-Linkleri Sanatçı Atölyeleri Üyelik

  Anasayfa | Koleksiyonlar | Sergiler | Araştırarak Öğrenmek | Etkinlikler | Araştırma Kaynakları | Sanatçı Sayfaları
  Paneller | Bilgi & Haber | Site Haritası