Eğitim Projeleri  ) 

Sanal Müze Ofisi  


Konferanslar  

Seminerler / Paneller  

Resim Yapmayı Öğreniyorum  

Resim Yaptırmayı Öğreniyorum  

Eczacıbaşı Sanal Müzesi 6 - 14 Yaş Görsel Sanatlar Eğitim Projesi Raporu
13. İstanbul Sanat Fuarı, 25 Ekim - 2 Kasım 2003 Etkinlik Raporu

Eczacıbaşı Sanal Müzesi'nin 13. Sanat Fuarı kapsamında hazırladığı etkinlik Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü Sanat Yönetimi Programı ile işbirliğinde gerçekleştirilmiştir. Serginin hedef kitlesi 6-14 yaş ilköğretim çağı çocukları olarak belirlenmiştir. Müzenin bir araştırma kurumu olması yanısıra eğitim işlevinin de önemini benimsemiş olan Sanalmüze'nin hazırladığı sergi bu anlamda fuardaki hedefini gerçekleştirmiştir.

İlköğretim müfredatında sanatı izleme ve üretme eğitimindeki zaafiyetin bilincinde olarak tasarlanan serginin esası kolay anlaşılabilirliği nedeniyle figüratif çalışmalar üzerine kurulmuştur. İki ana bölümden oluşan serginin bir bölümü doğumunun 100. Yılı nedeniyle Aliye Berger'in gravür çalışmalarına, diğer bölümü ise Alaettin Aksoy, Neş'e Erdok, Mehmet Güleryüz, Utku Varlık ve Burhan Uygur'dan seçilen resimlere ayrılmıştır. Serginin kurulumu yakınlaşılabilirliği içtenliği, etkileşimi, izleyicinin sanatın içine çekilmesinin ve fuarı gezerken kaliteli zaman kullanımının öne çıkarılması ile gerçekleştirilmiştir. Seçilen eserler kadar, serginin düzeni de çocukların fiziksel ve algısal durumları gözönüne alınarak tasarlanmıştır.

Her iki grup için iki ayrı algı formatı hazırlanmıştır. Aliye Berger'in 7 yapıtının incelendiği bir broşür ve diğer beş sanatçının sergilenmekte olan dokuz yapıtı için birer yapıt kartı hazırlanmıştır. Formlarla yapılan çalışma, eğitimcilerin yönlendirmesi ile işlenmiş, diğer kanatta ise grubun bilgi ve yaş düzeyine göre eğitimci yönlendirmesi ya da bireysel tur olanağı tanınmıştır. Bu turlar resimlere dikkatle bakmak, gördüklerini yorumlamak ve bir sonuca varmak üzerine kurulmuştur. Turdan sonra çocuklar diledikleri konularda ya da sergide seçtikleri bir resmin karşısında resimler yapmışlar ve bu resimler ayrım gözetilmeksizin standın dışında ayrılan yüzeylerde sergilenmiştir. Böylece çocuklar hem fuarda sanat ürünlerini izlemiş hem de sanat üretimi deneyimi yaşamışlardır. Gözlemimize göre, özellikle sergilenme olanağı bulmaları çocuklar üzerinde olumlu etki bırakmıştır, zira randevulu olmadığı halde ailesini ya da sınıfını yanına katıp etkinliğimize katılmak isteyen pek çok çocukla da çalışma olanağı bulduk.

Fuarda randevulu 12 grupla ve fuarda etkinliği fark ederek, talepte bulunan çocuklarla da gruplar oluşturarak çalışamalar gerçekleştirilmiştir. 12. Sanat fuarında Sanalmüze'nin "60 Yıl 60 Sanatçı" sergisinde aynı yaş grupları ile yaptığımız çalışmalara katılanlardan bu yıl da, Sanalmüze ile buluşmayı planlayarak gelenler olması etkinliğin yararlılığının bir göstergesidir. Özellikle yaratılan ortam ve soruları yanıtlayabilecek kişi ile karşılaşmak izleyici üzerinde olumlu bir etki bırakmaktadır. Sözlü anlatımla desteklenen bilgi panolarındaki özlü aktarımlar ziyaretçilerin içeride uzun süre geçirmelerini sağlamıştır. Resimleri gruplar halinde yorumlayarak gezen yetişkin ziyaretçilerden bazıları da resim yapmak için çocukların arasına katılmış, onlarla birlikte kopyalar ve figür skeçleri yapmışlardır. Böylesi etkileşimli ve katılımcı bir ortam sunan Sanalmüze standı fuarın en uzun süre ziyaret edilen birimini oluşturmuştur.


Sanalmüze Eğitim Çalışmasına Katılan Okullar ve Öğretmenler

Kültür Koleji
Arzu Şafakoğullar (Resim Bölümü Başkanı)
Ebru Arın (Resim Öğretmeni)
Pınar Denizkuşu (Resim Öğretmeni)
Eşe Benli (Resim Öğretmeni)

Tel: (0212) 559 0488

Ali Kara İlköğretim Okulu
Cevat Özdemir
Tel: (0212) 690 5901

Yalçın Çiftçioğlu İlköğretim Okulu
Meliha Bala
Tel: (0212) 864 0490

Yeşilyuva İlköğretim Okulu
İbrahim Camsız
Tel: (0212) 425 6767

Dr. Sadık Ahmet İlköğretim Okulu
Semra Tamyürek
Züleyha Ersingün
Gül Cengiarslan Kavut (Resim Öğretmeni)
Tel: (0212) 863 6963

Mimar Sinan İlköğretim Okulu
Halis Ersingün
Sevinç Çamur
Tel: (0212) 864 2323

Özel Sezin İlköğretim Okulu
Semra Bolat
Arzu Başer
Radan Turan (Halkla İlişkiler)

Tel: (0216) 641 5993

Özel Taş Koleji
Ender Macun (Uygulamalı Dersler Bl. Bşk.)
Sibel Yıldız (Matematik)
Hande Özdemir
Ayşegül Kale (Resim)

Tel: (0212) 543 6000

Uğur Koleji
Bersun Altındal
Esra Savaş

Tel: (0212) 592 8844

Altınyıldız İlköğretim Okulu
Şennur Ulaş

Tel: (0212) 852 1961-62

Bizimkent İlköğretim Okulu
Habil Ulaş

Tel: (0212) 873 1890

Darüşşafaka Lisesi
Songül Erbil Gülsoy

Tel: (0212) 286 22 00 / 146Yenilikler & Öneriler Benim Koleksiyonum Ödüllü Bulmaca Beş Bölgeli Büyütme Uluslararası Sanat-Linkleri Sanatçı Atölyeleri Üyelik

Anasayfa | Koleksiyonlar | Sergiler | Araştırarak Öğrenmek | Etkinlikler | Araştırma Kaynakları | Sanatçı Sayfaları
Paneller | Bilgi & Haber | Site Haritası